Perşembe
20 Mayıs , 2004
 
Köşe Yazıları Etkinlikler Bize Ulaşın Künye Tartışma

Haber Arama :  

Bilişim Cumhuriyeti 2 Yaşında!

Geçtiğimiz yılın 22 Ekim günü Türk bilişim sektörü için önemli bir olaya sahne oldu: Bilişim Cumhuriyeti yayın hayatına başladı.

22 Ekim 2001 günü, “Bilişimin” adeta bir din haline getirilerek, ticari ve siyasi emellerle sürekli olarak istismar edildiği bir ülkede Bilişim Cumhuriyeti’nin sesi ilk kez duyuldu.

Bilişim Cumhuriyeti, bugüne kadar, bilişim alanında neredeyse yüzde yüz dışa bağımlı ülkemizde, adına bilişim basını denen pespayenin fütursuzluğunu ve arsızlığını sergilemekle kalmadı, bir model de sundu.

Bilişim basını:

- Yazarlarına sansür, açık ve örtülü baskı uyguluyor
- Ticari menfaatler gereği şirketlerce gönderilen basın bültenleri aynen yayınlanıyor
- İlişki içerisinde olunan kurum, kuruluş ve kişiler gözetiliyor. Tarafsız davranılmıyor.
- Röportajlar danışıklı-dövüş yapılıyor.
- Özgür yazılım ve Linux konusuna yeterince yer verilmiyor.

Devamı için manşeti tıklayın...

  Bilişim Cumhuriyeti'nin gündemi belirleyen haber ve yorumlarına ulaşmanız artık çok daha kolay. Tek yapmanız gereken, e-posta adresinizi girerek Bilişim Cumhuriyeti Haber Bültenine üye olmak. Haber ve yorumlar, her Salı ve Perşembe e-postanızda olacaktır.
  Bilişim Cumhuriyeti Haber Bülteni
  E-posta adresim:
  Üye yapın
  Üyelikten çıkarın

  Köşe Yazarları

  Mahir B. AşutMahir B. Aşut yazıyor...
  Merhaba. Açık kaynak kodlu yazılımların doğuş macerası ve yazarlarını bu yönde harekete geçiren etmenler konusundaki yazımın hazırlıkları devam ederken ben bir adım ötesine geçip son zamanlarda yaşadığım bazı uygulama deneyimlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Ama öncesinde biraz arkaplan bilgisi vermem lazım.

  M. Tınaz TitizM. Tınaz Titiz yazıyor...
  İnsanlarımız, bütün alanlardaki başarısızlığının ve bunu gideremediğinin farkındadır. Buna karşı, "her neyi yapıyorsan onu iyi yapıyormuş taklidi yap" reçetesini benimsemiştir. Hastalık budur.

  Burak BayramlıBurak Bayramlı yazıyor...
  Türkiye'de herkes eğitim, eğitim diye herkes dövünüp duruyor. Ama bütün cevaplar kısıtlı parametrelerden çıktığı için, sonuçlar muhtemel olarak kısıtlı kalıyor.

  H. Cihan SalimH. Cihan Salim yazıyor...
  Web güncelerinin gazetecilik ürünü sayılıp sayılamayacağı uzundur tartışma konusu. Günce tutanların çoğu ciddi çalışmaların kaliteli içeriği çok hızlı bir şekilde tüm dünyaya sunduğunu, ziyaretçileri olaylara şahit yaptığını, bu nedenle en az gazetecilik kadar önemli olduğunu iddia ediyorlar.

  Yasin KesenYasin Kesen yazıyor...
  Çözüm bekleyen çalışmalar arasında, seçimden kısa bir süre önce iptal edilen Telekom ihaleleri de bulunuyor. Özellikle, hızlı internet bağlantısı sağlayacak olan ADSL portları kurulum ihalesinin en kısa zamanda yenilenerek yatırım sürecinin başlaması, internet kullanıcılarının en büyük beklentisi.

  A. Erdinç KöroğluA. Erdinç Köroğlu yazıyor...
  İlk kez siyasi içerikli bir yazı yazdığım için bütün Bilişim Cumhuriyeti okurlarından özür dilerim.
  Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nu elinde olan bütün bilişim teknolojilerini en üst düzeyde kullanarak yaptığı Seçim 2002 programından dolayı tebrik eder ve seçim sonuçlarının tüm Türk halkına hayırlı olmasını dilerim.

  Savaş KöseSavaş Köse yazıyor...
  Şimdi gelelim restorandaki garsonun kredi kartı bilgilerinizi çalma riskine. Bakın aslında bu noktaya hiç mi hiç katılmıyorum. Kredi kartı kullanımının İnternet ortamındaki riskleri ile fiziksel ortamdaki risklerinin karşılaştırılmasının yapılması bile saçma geliyor bana.

  Serhat AyanSerhat Ayan yazıyor...
  Hayatındaki en büyük teknoloji, bilişim fuarında Siemens’ten ibaret olan e-Devlet standına gittiği pilli araba olan sayın Ecevit’in bilişim konusunda teknokentler kuracağına, okullara bilgisayar sokacağına inanmak, onun aslında saçlarını boyatmadığına, kömür gibi bıyıkları olduğuna inanmak gibi bir şey.  UP

  Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Köşe Yazarları | Tartışma
  © Bilişim Cumhuriyeti web sitesinde yer alan yazı, resim ve illüstrasyonlar, kaynağı belirtilmek suretiyle serbestçe kullanılabilir. Köşe yazıları ve bize ait olmayan diğer eserler için lütfen sahibiyle temas kurunuz. Bilişim Cumhuriyeti, basın mesleği ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir.

  Bilişim Cumhuriyeti, tarafından barındırılmaktadır.